توده – جرم تلگرام ایرانی رایگان خبر

توده – جرم: تلگرام ایرانی رایگان خبر علم و تکنولوژی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی سودهای ایده‌آل بانکی چند درصد است؟

در شرایطی تا چند روز آینده بانک‌ها مکلف به اجرایی کردن قیمت سود مد نظر بانک مرکزی در سپرده و تسهیلات هستند و به نظر می‌رسد از نرخ‌های تعیین شده است راضی باشند ک

سودهای ایده‌آل بانکی چند درصد است؟

سودهای ایده آل بانکی چند درصد است؟

عبارات مهم : مرکزی

در شرایطی تا چند روز آینده بانک ها مکلف به اجرایی کردن قیمت سود مد نظر بانک مرکزی در سپرده و تسهیلات هستند و به نظر می رسد از قیمت های تعیین شده است راضی باشند که مدیر جمهوری قیمت های دیگری را در نظر داشته و آن را ایده آل می داند.

به گزارش ایسنا، همواره فاصله و عدم تناسب قیمت های سود بانکی با تورم از مسایل پیش روی نظام بانکی بوده هست. در دوره ای قیمت سود منفی بود و این سپرده گذاران بودند که از بالاتر بودن تورم نسبت به سود و اختلاف بین آن متضرر می شدند و اکنون دوره ای است که قیمت سود مثبت شده است و تورم در سطحی پایین تر واقع شده است است و مشتریان بانک ها با وجود کم شدن قیمت در دو تا سه سال گذشته همچنان می توانند از سرمایه گذاری در بانک ها به عنوان محلی امن و البته به صرفه در مقایسه با بازارهای دیگر همچون سکه و ارز استفاده کنند.

سودهای ایده‌آل بانکی چند درصد است؟

اما به هرحال به اعتقاد اغلب مدیران، فعالان اقتصادی و البته کارشناسان، سودهای بانکی موجود اعم از تسهیلات و سپرده با بازده اقتصادی و عملکرد بانک ها تناسبی نداشته و باید متناسب با کم کردن تورم همچنان کم کردن یابد. در حال حاضر قیمت سود سپرده بانکی تا ۱۵ درصد هر سال و تسهیلات تا ۱۸ درصد از سوی شورای پول و اعتبار مصوب شده است و بانک ها موظف به اجرای آن هستند ولی با وجود این کم کردن همچنان عملکرد بانک ها نشان داده که در اغلب موارد تمایلی جهت اجرای این قیمت ها ندارد آیا که به اذعان مدیران بانکی با وجود کم شدن قیمت تورم شرایط جهت ریزش قیمت سود تا حد فعلی وجود نداشته است.

به هر حال در شرایطی انتظارات جهت کم کردن مجدد قیمت سود وجود داشت که بانک مرکزی اخیرا بخشنامه ای به بانک ها ابلاغ کرد که طی آن وظیفه جهت عملیاتی شدن قیمت های سود علی الحساب هر سال حداکثر تا ۱۵ درصد و کوتاه مدت تا ۱۰ درصد را اعلام کرده هست. گرچه با این دستورالعمل بانک ها امکان پرداخت سودهای کمتر از ۱۵ درصد را نیز دارا خواهند بود، ولی در سویی دیگر ماجرا این عنوان نیز وجود دارد که فعلا تصمیمی جهت کم شدن قیمت های موجود وجود نداشته و نظام بانکی در مسیر پایدار کردن این سودها پیش خواهد رفت و به عبارتی از نگاه مسئولان بانکی با توجه به شرایطی که بانک ها در حال حاضر با آن مواجه هستند، قیمت های موجود می تواند ایده آل باشد.

در شرایطی تا چند روز آینده بانک‌ها مکلف به اجرایی کردن قیمت سود مد نظر بانک مرکزی در سپرده و تسهیلات هستند و به نظر می‌رسد از نرخ‌های تعیین شده است راضی باشند ک

اما در آستانه اجرایی شدن سودهای مدنظر بانک مرکزی، مدیر جمهوری که همواره به سودهای بانکی وبخشی از فعالیت بانک ها انتقاد داشته است در نخستین گفت و گوی خود با مردم در دولت دوازدهم بار دیگر عنوان نظام بانکی را مطرح و در صدر آن قیمت سود را مورد اشاره قرار داده هست. روحانی اعتقاد است در حال حاضر میزان سود سپرده و تسهیلات بانک ها در چارچوب منظمی پیش نمی رود و با تورمی که هشت درصد است متناسب نیست. از نگاه مدیر جمهوری سود بانکی باید مقداری زیاد از حد تورم بوده و رقمی حدود ۱۱ درصد جهت سپرده قابل قبول هست. در عین حال که سود تسهیلات بانکی نیز باید به ۱۵ درصد برسد.

سودهای ایده آل مدیر جمهوری که بر مبنای تورم هشت درصدی عنوان شده است در سپرده ۱۱ درصدی تا چهار درصد با قیمت فعلی(۱۵ درصد) و سه درصد با تورم و جهت ۱۵ درصد تسهیلات تا سه درصد با ۱۸ درصد موجود و هفت درصد با تورم اختلاف دارد. هر چند که تورمی که روحانی مبنا قرار داده قیمت اعلامی مرکز آمار بوده و بانک مرکزی بر تورم ۱۰ درصدی تاکید دارد.

گر چه همواره این اعتقاد وجود داشته که باید بین قیمت تورم و سود سپرده بین سه تا پنج درصد با یکدیگر فاصله داشته باشند ولی به هر صورت تجربه سال های اخیر نشان داده که با توجه به مسایلی که نظام بانکی درگیر آن بوده و موانعی که جهت کم شدن قیمت وجود داشته هست، حتی کم کردن دستوری سود بانکی و ابلاغ قیمت هایی که ظاهرا ایده آل و متناسب با تورم هم هستند نتوانسته اند به قدرت عوامل تخریبی در سودهای موجود غلبه و بانکها را وادار به اجرا کنند.

سودهای ایده‌آل بانکی چند درصد است؟

وجود موسسات غیرمجاز با پرداخت سودهای کلان و تخریبی نظام بانک ها، تنگنای اعتباری بانک ها در نتیجه بدهی دولت، معوقات بانکی والبته سرمایه گذاری های خود آنها، اضافه برداشت از بانک مرکزی و نابه سامانی در بازار بین بانکی و همچنین ورود رقبای جدیدی مانند خودروسازان در جذب سپرده از جمله عواملی بودند که هر کدام مانع از کم کردن سود بانکی و عملیاتی شدن یکپارچه آن در بانک ها می شد.

با این وجود اعلام اخیر بانک مرکزی مبنی بر ساماندهی عوامل تخریبی از جمله ساماندهی موسسات بزرگ غیرمجاز، تبدیل اضافه برداشت بانک ها به خط اعتباری، کنترل بازار بین بانکی جهت تامین نقدینگی و همچنین کم کردن سود خودروسازان خود می تواند علامتی جهت پیاده سازی قیمت های سود ۱۵ درصد سپرده و ۱۸ درصد تسهیلات باشد ولی در هر صورت تا اجرایی شدن کامل تصمیمات اخذ شده است وقت مورد نیاز بوده و حتی جهت عمل کردن بانک ها به سودهای موجود که از نگاه مدیر جمهوری ایده آل نیست نیز فاصله وجود دارد.

در شرایطی تا چند روز آینده بانک‌ها مکلف به اجرایی کردن قیمت سود مد نظر بانک مرکزی در سپرده و تسهیلات هستند و به نظر می‌رسد از نرخ‌های تعیین شده است راضی باشند ک

واژه های کلیدی: مرکزی | تسهیلات | سود بانکی | سود سپرده | بانک مرکزی | سپرده و تسهیلات | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz