توده – جرم تلگرام ایرانی رایگان خبر

توده – جرم: تلگرام ایرانی رایگان خبر علم و تکنولوژی

گت بلاگز اخبار بین الملل تصمیم ترامپ جهت به رسمیت‌ شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

اعلام رسمی ترامپ و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از نظر بعضی از تحلیل‌گران هیچ تأثیر قابل توجهی در روابط کشورهای عربی با ا

تصمیم ترامپ جهت به رسمیت‌ شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

تصمیم ترامپ جهت به رسمیت شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

عبارات مهم : ایران

اعلام رسمی ترامپ و به رسمیت شناختن بیت المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از نظر بعضی از تحلیل گران هیچ تأثیر قابل توجهی در روابط کشورهای عربی با اسرائیل نخواهد داشت. با این حال، عده ای دیگر از تحلیل گران معتقدند این مسئله موضع کشور عزیزمان ایران را بیش از پیش تقویت خواهد کرد و کشور عزیزمان ایران را قهرمان آرزوی بزرگ فلسطین نشان خواهد داد و رهبران عرب را مزدور.

به گزارش اعتمادآنلاین، به گفتۀ تحلیل گران جدایی ترامپ از ده ها سال سیاست ایالات متحده و تصمیم وی مبنی بر انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس (اورشلیم) می تواند بیش از پیش رابطه او با دامادش، جرد کوشنر را تیره کند. کوشنر پیش تر به دنبال رسیدن به توافقنامه ای میان دو طرف اسرائیلی و فسلطینی بود.

تصمیم ترامپ جهت به رسمیت‌ شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

به نقل از فرانس ۲۴، ترامپ با نادیده گرفتن هشدار کشورهای عربی و متحدین اروپایی آن ها روز چهارشنبه در کاخ سفید رسماً انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به بیت المقدس (اورشلیم) را با بیان این سخن اعلام کرد: «گامی بلندی جهت پیش برد فرایند صلح که به تعویق افتاده بود».

اما بعضی تحلیل گران معتقدند این کار تأثیراتی منفی به دنبال خواهد داشت. ایلان گولدنبرگ، عضو ارشد و مدیر برنامه امنیت خاورمیانه در اندیشکدۀ New American Security، در واشنگتن، در این باره اذعان داشت: «چرا الان؟ او به تلاش های خودش جهت صلح نقب می زد. معنی نداشت که در این وقت چنین کاری را انجام دهد.»

اعلام رسمی ترامپ و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از نظر بعضی از تحلیل‌گران هیچ تأثیر قابل توجهی در روابط کشورهای عربی با ا

این تحلیل گر در ادامه افزود: «بهترین سناریو نابود شدن تلاش های صلح ترامپ هست. بدترین سناریو هم این است که شما اکنون شاهد اعتراضات و شورش های گسترده خواهید بود.»

گولدنبرگ همچنین اعتقاد است عوض کردن پایتخت، رهبران کشورهای عربی و مدیر جمهور فلسطین، محمود عباس، را که تلاش می کند بیت المقدس شرقی را به عنوان پایتخت نهایی فلسطین تثبیت کند در موقعیت دشواری قرار خواهد داد.

به گفته او «به دشواری می توان تصور کرد که محمود عباس و دیگر رهبران عرب به لحاظ سیاسی درگیر عنوان شوند.»

تصمیم ترامپ جهت به رسمیت‌ شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

بلافاصله بعد از اعلام موضع کاخ سفید، محمود عباس این اقدام ترامپ را «ناامید کننده و غیر قابل قبول» بیان کرد و افزود که ایالات متحده دیگر نمی تواند نقش میانجی صلح را بازی کند.

«معاملۀ نهایی»

ترامپ که به نقش خودش به عنوان مذاکره کننده افتخار می کند، در موقعیت های گوناگون قصد خود را جهت حرکت به سمت یک توافق صلح در خاورمیانه با نام «توافق نهایی» اعلام کرده هست.

اعلام رسمی ترامپ و به رسمیت شناختن بیت‌المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی از نظر بعضی از تحلیل‌گران هیچ تأثیر قابل توجهی در روابط کشورهای عربی با ا

رئیس جمهوری ایالات متحده روز چهارشنبه تأکید کرد که به رسمیت شناختن بیت المقدس (اورشلیم) به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی به هیچ وجه «نافی تعهد راسخ او جهت تسهیل [رسیدن به] توافقنامۀ صلح پایدار نیست.»

او مدعی شد «ما توافقنامه ای می خواهیم که جهت طرف اسرائیلی و فلسطینی بسیار مهم باشد.»

تصمیم ترامپ جهت به رسمیت‌ شناختن پایتخت تازه اسرائیل به نفع کیست؟

با این حال، گلدنبرگ، ضمن ابراز تردید به نیت ترامپ افزود که اگر واقعاً اینطور بود این اقدام باید با موافقت دیگر کشورهای دنیا همراه می شد.

اما ترامپ روز چهارشنبه تلویحا اذعان داشت که رسیدن به توافق نهایی دربارۀ پرسش سخت بیت المقدس (اورشلیم) به عهدۀ دو طرف درگیر است.

ترامپ گفت: «ما در برابر هیچ یک از پرسشها فعلی موضع گیری نمی کنیم، از جمله مرزهای خاصی از حاکمیت اسرائیل در اورشلیم، یا تصمیمی دربارۀ مرزهای مورد بحث. این پرسش ها به عهده طرفین درگیر است».

کوشنر، داماد ۳۶ ساله ترامپ، به مدت چند ماه است که بی سر و صدا روی پرونده صلح فلسطین-اسرائیل مشغول است ولی منابع دیپلماتیک اذعان داشته اند در عالی ترین حالت تا اوایل ۲۰۱۸ این طرح علنی نخواهد شد.

از نظر باربارا اسلاوین، عضو شورای آتلانتیک، این تصمیم ترامپ «تأیید می کند که (فرایند صلح) همواره یک وهم بوده است.»

اسلاوین افزود «تلاش های کوشنر جهت صلح، پوششی است که به سعودی ها می دهند تا بتوانند علیه کشور عزیزمان ایران با اسرائیل همکاری کنند».

ترامپ و کوشنر، از ابتدای دولت تازه امریکا، همکاری نزدیکی با شاهزاده سعودی، بن سلمان جهت مقابله با کشور عزیزمان ایران داشته اند. با این حال، اسلاوین هشدار داد که مسئله اخیر دربارۀ بیت المقدس ممکن است عواقب نامشخصی داشته باشد.

او در این باره بیان داشت «این اقدام کشور عزیزمان ایران را تقویت خواهد کرد، [درحالی] که همکاری با عربستان سعودی قرار بود این کشور را تضعیف کند.»

اسلاوین در ادامه افزود: «ایران بار دیگر خود را قهرمان راستین آرزوی بزرگ فلسطین و تمام اعراب را مشتی مزدور نشان خواهد داد.»

الیوت آبرامز، عضو ارشد مطالعات خاورمیانه در شورای روابط خارجی، کمی خوش بین تر بود. از نظر آبرامز دولت های عربی باید «برای مصلحت افکار عمومی» نسبت به این اقدام «ابراز نگرانی» کنند.

آبرامز مدعی شد «[اما] این مسئله عوض کردن بنیادینی در رابطۀ کشورهای عربی با اسرائیل ایجاد نخواهد کرد. عربستان و امارات، اسرائیل را همچنان متحد خود علیه کشور عزیزمان ایران می دانند.»

یکی از دیپلمات های آگاه به پرسشها منطقه در این باره اذعان داشت که گمان نمی کند انتقال بیت المقدس چندان هم برهم زشت باشد.

وی در این باره گفت: «تغییراتی در منطقه در حال وقوع هست. اینجا خاورمیانۀ تازه است.» این سخن را می توان با ادعای کوشنر در روز یکشنبه مقایسه کرد که مدعی شد:

«آن ها (کشورهای عربی) دلواپس تهدیدهای منطقه ای هستند و به گمانم منظور آن ها اسرائیل هست، که دشمن قدیمی آن ها هست. اکنون اسرائیل بیش تر از ۲۰ سال گذشته متحد آن هاست.»

واژه های کلیدی: ایران | اسرائیل | اسرائیل | جرد کوشنر | کشورهای عربی | اخبار بین الملل

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz